Coś czuję że od momentu publikacji tego wpisu będę widziała w Google Analytics więcej wyświetleń niż zazwyczaj 🤷😛
W każdym razie – ktokolwiek neguje pracę z kolorem w kontekście diagnozy kolorystyki urody pokażcie mu to. Prawdopodobnie obalam właśnie wszystkie uprzedzenia i obiekcje dotyczące tematu analizy kolorystycznej. Zapraszam 😎
Brak podstawowej wiedzy z zakresu kolorymerii, diagnozy kolorystycznej.
Komunikaty w stylu – ona mi nie będzie mówiła że jestem chłodnym typem, bo super wyglądam w czerwieni. Taka teza zakrawa o blamaż, jeśli mówi to osoba stricte pracująca z kolorem lub/i urodą. Dla wielu z Was to jest akurat bardzo oczywiste że czerwień ma swoje odcienie chłodniejsze i cieplejsze (kliknij tutaj – podlinkowalam materiał w którym to tłumaczę).
Natomiast oczywiście, ogólnie dla osób które chcą znać swój typ kolorystyczny na własny użytek, to zrozumiałe że nie wiedzą do końca o co chodzi. Zalecam otwartość, znalezienie kolorysty który umie coś wyjaśnić na danym przykładzie, jego materiały udostępnione w internecie wzbudzają zaufanie, widzisz że wie co czym mówi na podstawie udostępnionej wartości.
Przykład czerwieni w wersjach cieplejszych i chłodniejszych. Klikając tu zobaczysz artykuł z wizualizacjami zieleni dla różnych typów kolorystycznych.
Niechęć do przyswojenia wiedzy/niechęć do przyznania się braku wiedzy
Mam poczucie że część osób z dużymi zasięgami albo pozycją eksperta stylizacji, fryzjerstwa, makijażu ma poczucie poniżenia się jak uzna analizę kolorystyczną kolorystyczna nie dość za skuteczne narzędzie to jeszcze przyznanie iż nie znają jego instrukcji. Znam też oczywiście osoby, które mają zupełnie odwrotnie – posiadają na tyle wysoką samoocenę i jednocześnie są otwarte na nowości że przyjmują iż czegoś nie wiedzą albo coś może ich jeszcze rozwinąć. To jest dopiero fascynujące!
Nikt niczego Wam nie ujmuje pokazując coś nowego. Analiza Kolorystyczna była trywializowana np. w akademiach frzyjerskich, znane stylistki, szkoły policealne. Uczono Was bzdur o rozpoznaniu typu urody po kolorze żył i pokazywano modelki ze zdjęć stockowych jako reprezentacyjne przykłady typów kolorystycznych. Kto miał Was tego nauczyć? Zapraszam Was do pięknego świata kolorów, który nie tylko podniesie Wasze doskonałe kompetencje ale także da ogrom zadowolonych klientek! Jeśli jesteś tu nowy/nowa przeglądaj insta @katarzynasoja_, inne wpisy z tego bloga, kanał YT. Udostępniam bardzo dużo rzetelnych materiałów dla specjalistów takich jak Ty.
Kliknij by zobaczyć szkolenia🤚
Klikbajt bejba😎
Ten temat w Polsce dzięki wielu kolorystkom, ale bez zbędnej skromności – głównie dzięki mnie i moim kursantkom jest obecnie bardzo popularny. Wiedzy z zakresu marketingu mamy też coraz więcej i zrozumienia procesów psychosocjologicznych. Zmierzam do następującego wniosku: ktoś nagrywa rolkę o tym że analiza kolorystyczna to przeżytek, pokazuje swoje niezdrowe podniecenie tym tematem, co krok używa emfazy – robi to dla klikalności, wzbudzenia w Was skrajnych emocji, nieważne jakich. Dokładnie to samo robi część osób, które wiedzą że teoria żył jest bzdurą. Liczą na Wasze zaangażowanie w komentarzach bez względu na opinię.Istnieje szansa że zaczniecie udostępniać, pewnie część liczy że ja się publicznie odniose. To tworzy piękny pik zasięgowy! Mało tego taki materiał też ściągnie podbijających zasięg zwolenników, którzy mogą mieć swój interes w przyłączeniu się do krytyki, jak i laików którzy nic nie kumają no ale mówi to ładna pani w marynacie La Manii więc uznają że warto zaufać.
Analiza Kolorystyczna OGRANICZA
Rozumiesz już że każdy kolor ma wersję cieplejszą, chłodniejszą, jaśniejszą, cieplejszą, bardziej i mniej nasyconą to prawdopodobnie czujesz że bez względu na to jakim typem kolorystycznym jesteś, pasuje Ci bardzo szeroka gama kolorystyczna. Kolorysta podczas analizy wyznacza Twoje trzy cechy urody i jej priorytet. Według tych parametrów będziesz mieć dopasowane kolory bazowe, czerwienie, róże, niebieskości i tak dalej i tak dalej….
Drugi aspekt, najważniejsze są kolory przy twarzy w kontekście analizy. Nawet jak wyjdzie Ci totalnie chłodna kolorystyka, to możesz swoje chłodne odcienie góry garderoby, łączyć z karmelowymi dołami. To samo może tyczyć się koloryzacji. Zobacz koniecznie ten wpis o blondach (kliknij).
Błędne założenia
Sporo osób zakłada że jeśli kolorysta coś mówi to mu NAKAZUJE POSŁUSZEŃSTWO 😁 Przykład: Puszczam rolkę o tym że czarne włosy pasują tylko niektórym typom kolorystycznym, kilka dziewczyn do mnie pisze: Ja i tak będę chodziła w czym mi się podoba. Bardzo adekwatną reakcja ale do komunikatu w którym ktoś Ci coś nakazuje a nie w którym edukuje z zakresu koloru czy typu urody.
Świadczy totalnie o ogromnym przewrażliwieniu i niedojrzałości odbiorcy, który stosuje kompletnie nieadekwatna odpowiedź do komunikatu. Ani ja ani żadna kolorystka jaką znam, nigdy nie krytykowała kogoś za noszenie nie swoich kolorów, czy jakiekolwiek odstępstwa. Przenigdy nie dałam informacji o zakazie czegokolwiek, tym bardziej jakimkolwiek poniżeniu osób, które zwyczajnie chcą nosić to co akurat im się spodobało, nie respektując zasad doboru kolorów do ich urody.
Analiza Kolorystyczna to usługa z której korzystasz aby siebie poznać i swój klucz do najlepszej kolorystyki. Tak jak idziesz do kosmetologa po kremy do Twojej cery, czy dietetyka po dietę pod wyniki badań, to Ty decydujesz co wdrożysz, nie obrażasz się chyba że w zaleceniach masz np rybę?! Jak nie lubisz nie jesz, możesz ogarnąć zamiennik, czy nawet cheat meal. Specjalista dał Ci wiedzę, ogólny plan, Ty masz możliwość modyfikacji go np pod swój gust i możliwości. Tylko tyle i aż tyle. Analiza Kolorystyczna nie jest cyrografem, za przestrzeganie którego ktokolwiek będzie Cię rozliczał.
Trywialozowanie tematu przez pseudo specjalistów
No właśnie i jak przez to pojawiły się obiekcje to też rozumiem🤷. Ktoś nagadał bzdur, albo masz makijaż o w nim ocenia parametry urody, inny gada Ci o tych żyłach, a widzisz że tob w ogóle nie działa. Inna specjalistka ni w ząb nie wie co Ci pasuje więc ogłasza że jesteś typem neutralnym (zobacz ten wpis). W końcu dochodzisz do wniosku że masz to gdzieś – zrozumiałe! Wiedz jednak że w każdej dziedzinie są pseudo eksperci, którzy nie są dobrzy w tym na czym stricte zarabiają. Też mi się to nie podoba, tak samo jak fakt że ptaki srają w parku – na obie rzeczy nie mamy jednak nie mamy wpływu😉
Makijaż artystyczny
Makijaż artystyczny rządzi się swoimi prawami, tak samo jak charakteryzacja. Nie uważam że w malowaniu na twarzy obrazu, zupełnie nowej osoby, wizji artystycznej, musisz zawsze brać pod uwagę cechy urody. Tak samo przy charakteryzacji są one wręcz zamalowane.
Analiza Kolorystyczna jest przede wszystkim do stylizacji, makijażu użytkowego, koloryzacji, która przecież jest cały czas przy twarzy. W makijażu dziennym, w którym podstaw urody nie chcemy zmienić, a podkreślić jej atuty, zakamuflować niedoskonałości odpowiednia kolorystyka jest ABSOLUTNIE KLUCZOWA.
Drugi ,,interes”
Zwróć uwagę czy stylistka która neguje analizę kolorystyczną nie ma współprac z markami odzieżowymi, które według niej mogłyby być sprzeczne z gadaniem o dopasowaniu ubrań do odpowiedniej kolorystyki. Przecież są osoby z branży które posiadają własne marki kosmetyczne, ubraniowe z np. ograniczoną kolorystyką więc jeśli zakładają że analiza kolorystyczna jest tu przytykiem do małego wyboru z ich asortymentu to wręcz logiczne że część takich przedsiębiorców będzie publicznie negować ten proces. Jak wtedy będą reklamować produkt hasłem ten neutralny beżyk pasuje wszystkim kobietom?
Zobacz te poniższe przykłady i tak szczerze odpowiedz:
Analiza Kolorystyczna nie działa, czy Tobie jest WYGODNIEJ TAK UWAŻAĆ/WMAWIAĆ INNYM?
Do przemyślenia 😉
Metamorfozy są moich klientek i kursantów, kolejno ich wymieniam: kursantka Klaudia Koniarska, klientka Marzena Tryfon, klientka kursantki Klaudii Pudełek, klientka kursanta Kamila Rutki, kursantka Katarzyna Sowa, klientka kursanta Mariusza Kur, klientka kursantka Kamila Rutki, metamorfoza kursantki Marty Sułek. Każdą z tych osób polecam znaleźć na insta i innych SM 🤗