Neutralny typ urody NIE ISTNIEJE

Jedną z nieprawd o analizie kolorystycznej jest powtarzanie że istnieją typy kolorystyczne neutalne, jako typy kolorystyczne ,,nieokreślone”. Co tak naprawdę autor ma na myśli? Dlaczego kompletnie nie mogę się z tym zgodzić?

Wiele miejsc z moimi publikacjami zawiera taką treść: Każda uroda ma jakieś kontrast, temperaturę, walor oraz priorytet. Teoria o typach neutralnych zakłada że jeśli nie jest wyraźnie widoczna temperatura chłodna lub ciepła, uroda jest neutralna co oznacza że pasują jej wszystkie kolory. Hola, hola a gdzie nasycenie/harmonia, jasny/ciemny? Czemu poświęcona jest uwaga jedynie temperaturze, która nie dla każdego jest najważniejsza?

Jeden z najcieplejszych typów kolorystycznych

Po pierwsze no właśnie – jeśli nie temperatura, to inna cecha urody może być bardziej istotną. Po drugie w 95% analiz kolorystycznych, których zrobiłam tysiące jednak udawało mi się ustalić dominującą temperaturę, nawet przy innym priorytecie. Oczywiście, potrzebujesz do tego odpowiednich narzędzi. W analizie kolorystycznej dwunastostoponiowej istnieją tylko dwa typy dla których najważniejsza jest temperatura chłodna i tylko dwa dla których jest kluczowa temperatura ciepła. Jeden z tych najcieplejszych powyżej.

Temperatura nie zawsze najważniejsza

Powyżej przykład urody przede wszystkim kontrastowej, ale także chłodnej i ciemnej. Zwróć uwagę jakie kolory pod względem temperatury wybrałam po stronie lewej i prawej. Zauważ że część kontrastowa (priorytet) ma chłodniejsze i cieplejsze odcienie a i tak współgra z urodą. Część harmonijna także ma zróżnicowaną temperaturę. Wniosek?

  • Określenie samej temperatury jest BARDZO nieprecyzyjnym podejściem do diagnozy kolorystycznej.
  • Jeśli priorytet urody jest inny, sama temperatura może niewiele zdziałać, co widzimy powyżej.
  • Kluczową wiedzę z zakresu analizy kolorystycznej zdobędziesz dzięki temu Pakietowi E-booków (kliknij).

Kolejne z wielu przykładów, kiedy ta temperatura nie jest priorytetem. Obie urody są dominujaco chłodne. I co z tego? No ok coś z tego wynika🤪 jednak ich kolorystyki i urody są zupełnie inne. Pierwsza potrzebuje kolorów przede wszystkim ciemnych i znaczenie bardziej kontrastowych niż ta druga. Z kolei Pani L-J ma fokus na harmonię i kolorystykę jednak znacznie jaśniejszą niż Z-J. Jeśli pracujesz z doborem koloru do klienta, pamiętaj o precyzyjnie zaprojektowanych narzędziach – kupisz je TUTAJ.

Zainteresowany podnoszeniem swoich kompetencji w zakresie Analizy Kolorystycznej? Kliknij w obrazek aby zapoznać się z ofertą Pakietu Master:

Potrzebujesz już teraz uczuć się analizy kolorystycznej zdalnie? Poniżej pakiet z edukacyjną platformą on-line, kursem oraz pakietem e-booków. Kliknij w obrazek aby zobaczyć ofertę.

Shopping Cart
Scroll to Top