ANALIZA KOLORYSTYCZNA – DOBÓR ZIELENI

Zieleń zieleni nierówna – dobór zieleni do typu urody.

W tym wpisie pokażę Ci jakie zielenie są odpowiednie dla danych typów kolorystycznych. Dobór zieleni w istocie przebiega podobnie jak selekcja innych kolorów:)

Każda uroda ma określoną temperaturę, walor, kontrast i na podstawie tego jak te czynniki wyglądają u danej osoby, dobieramy odpowiednią paletę kolorystyczną. Nie chodzi o to że komukolwiek odradzam całkowicie zieleń.  Niemalże każdy kolor ma swoją wersję cieplejszą/chłodniejszą, ciemniejszą/jaśniejszą, nasyconą/harmonijną. Poniżej urody według ogólnego podziału czterostopniowego i najlepsze zielenie dla nich.

 

Wiosna

Wiosna jest ciepła, jasna, kontrastowa. Tutaj mamy konkretnie do czynienia z wiosną najcieplejszą, która ma naprawdę wysoki kontrast. Odpowiednie zielenie są dla niej przede wszystkim ciepłe, ale także mocno nasycone. Unikamy przekroczenia średniego waloru w kierunku zieleni ciemnych, oraz odcieni zgaszonych/zabrudzonych. Zauważ że na dolnej osi ta zieleń nie oddala się znacząco od żółci, zaś na planszy jest wyłącznie w miejscach wysokiego nasycenia (prawy górny róg), ewentualnie przesuwam ją w stronę bieli. Unikam gaszenia i skrajnego przyciemnienia.

Lato

Lato jest jasne, chłodne, harmonijne. To lato jest przede wszystkim jasne. Zielenie dla tej urody będą na poniższej planszy zwykle przesunięte w kierunku bieli, mogą też zjechać w stronę szarości, aby je nieco zgasić. Nigdy nie będą to zielenie ciemne,  ani zdecydowanie ciepłe. Na osi kolorów zauważ że w tym przypadku wybieram zielenie znacznie bliżej niebieskości, a nasycenie jest już niższe w porównaniu z kontrastową wiosną.

Zima

Zima jest ciemna, chłodna, kontrastowa. Tutaj mamy do czynienia z zimą najciemniejszą. W tym przypadku zieleni szukam na planszy zarówno w prawym, górnym rogu, gdzie jest wysokie nasycenia, a także przesuwając pipetę w kierunku czerni. U zim nie sprawdzą się odcienie jasne i zgaszone, tym bardziej że sporą domieszką żółci. Na osi kolorów szukam podobnie jak u lata  bliżej niebieskości.

 

Jesień

Jesień jest ciemna, ciepła, harmonijna. Powyższej jesieni rekomenduję tak samo sporo harmonii z ciemnym walorem. Zielenie jej są ciepłe, ale także mocno zgaszone i dominuje ciemna kolorystyka. Cała paleta tzw. khaki jest tu mile widziana. Na osi kolorów, podobnie jak u wiosny, jesienne zielenie są bliżej żółci. Gasimy je przesuwając w stronę szarości, a także szarości i czerni jednocześnie. Kolory zbyt nasycone będą bardziej widoczne niż sama uroda Pani jesieni, dominując ją zamiast podkreślając. Zobacz także mój wpis od doborze czerwieni KLIKNIJ 

 

 

Jeśli temat Ciebie zainteresował, zobacz ofertę narzędzi, szkoleń, kursów, e-booków na katarzynasoja.pl/sklep. Rozpocznij swoję przygodę już teraz, zgłębiając tajniki analizy kolorystycznej ze specjalistycznym e-bookiem Kompendium Koloru (klik),  lub wykup Analizę Kolorystyczną On-Line dla siebie

 

Shopping Cart
Scroll to Top