Analiza Kolorystyczna to ustalenie cech urody tak aby dobrać do niej kolory o tych samych parametrach co diagnozowana uroda. To proces który pozwala rozpoznać urodę pod kątem dominującej temperatury, waloru, kontrastu w efekcie dokładnie taki walor, kontrast i temperature jak ma osoba poddawana diagnozie, powinna mieć jej rekomendowana paleta kolorów.
Kolor oczu to tylko zmienna
Zaznaczam – zmienna JEDNA Z WIELU. Na moim instastories pokazuje ostatnio jakie zwykle są różnice pomiędzy niebieskością oka typu wiosennego a latniego. Oczywiście ta wiedza jest przydatna, jednak teraz muszę mocno zaznaczyć, że te zmienne są istotne ZWYKLE, ZAZWYCZAJ. W analizie postrzegamy urodę holistycznie, oznacza to że widzimy jej pojedyncze elementy ale one składają się na daną CAŁOŚĆ. Ważna jest także oprawa oczu, naturalny kolor włosów, brwi, cera, piegi ale nie tylko to czy one w ogóle są, bo znamiona na skórze mogą mieć także przeróżne kolory, inaczej kontrastują ze skórą. Owszem jasne lato nie będzie nigdy mieć ciemnobrązowych oczu, ciemna jesień błękitnych, jednak stosowanie tych zmiennych pojedynczo, jako kluczowy wyznacznik w diagnozie, jest błędne i doprowadza do nadmiernej fiksacji na danej cesze. Proces analizy kolorystycznej i wiele więcej innych lekcji znajdziesz w kursie Mistrz Koloru (KLIKNIJ).
Nadal to nie wszystko
Możemy znać cechy urody, mieć wiedzę teoretyczną na temat tego jak zwykle dany typ kolorystyczny wygląda. Nadal to nie wszystko, to dopiero początek. Kolorysta ma za zadanie zdiagnozować, to znaczy SPRAWDZIĆ DANĄ KOLORYSTYKĘ PRZY UŻYCIU NARZĘDZI SŁUŻĄCYCH KOLORYSTOM DO DIAGNOZY (KLIK). Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – pewne cechy typu kolorystycznego zobaczysz dopiero PRZYKŁADAJĄC KONKRETNE KOLORY LUB ZESTAWIENIA KOLORÓW. Dotyczy to zwykle podtypu, oraz tonów w urodzie, które nie ujawniają się bez współpracy urody z danym kolorem. Widzisz wtedy jak zachowuje się skóra, jakich kolorów nabiera przy konkretnej kolorystyce (o tym poczytasz w moich e-bookach KLIKNIJ), czy kontrast jest na tym samym poziomie co uroda, a może ją dominuje. Na ile walor dopasować pod kątem jasny-ciemny, aż w końcu należy ustalić PRIORYTET, który wyznaczamy każdej urodzie. Dla mnie przykładowo jest to ciemny walor.
BARDZO CZĘSTY BŁĄD
Analizy kolorystycznej nie wykonuj nigdy na oko, nie mów klientce odrazu że to na 100% typ letni. To ogromny błąd! Analiza kolorystyczna jest diagnozą, a nie stawianiem z góry tezy, pod którą wykonujesz proces aby potwierdzić swoje przypuszczenia. Jeśli z góry założysz, iż dana osoba ma określoną kolorystykę, będziesz szukać w trakcie cech potwierdzających to co bardzo chcesz aby się sprawdziło. Niestety takie podejście nie ma wiele wspólnego z obiektywnym diagnozowaniem. To czysta psychologia, nawet Zygmunt Freud się na tym wyłożył 🙂
Nie oczekuj od siebie że zobaczysz wszystko natychmiast. Dobry kolorysta to taki, który sprawdza diagnozuje, zadaje sobie w trakcie odpowiednie pytanie – żaden spec nie jest w stanie zobaczyć bez narzędzi, tego co widać przykładając do urody daną kolorystykę. Przez własne takie postępowanie, grono ekspertów głosi że większość kobiet w Polsce to typy letnie i są popełniane tak ogromne błędy, jakie popełniono w przypadku tej pięknej wiosny, Marty Sułek. Tak, Marta była diagnozowana wcześniej jako lato.
TO CO NIE JEST ANALIZĄ KOLORYSTYCZNĄ A JEST NIĄ CZĘSTO NAZYWANE:
Robienie analizy kolorystycznej na oko;
Przykładanie jedynie kilka kolorów, chust/pomadek/kart i na tej podstawie stawianie diagnozy kolorystycznej;
Analiza Kolorystyczna wykonywania osobie w makijażu;
Jeśli chcesz zdobywać wiedzę z zakresu analizy kolorystycznej, wybrać e-book, szkolenie, lub wykupić dla siebie analizę kolorystyczną on-line – KLIKNIJ W OBRAZEK PONIŻEJ: