Podczas analizy kolorystycznej, przy korzystaniu z różnych metodologii sposobów działania z moimi autorskimi narzędziami do analizy kolorystycznej, czasem możesz napotkać małe wyzwania. Rozpracowałam wiele sposobów i metod na ich rozwiązanie, ale do ich zastosowania konieczna jest uporządkowana wiedzą z zakresu typów kolorystycznych i kolorymerii. Jedną z nich jest biegła umiejętność rozróżniania kolorów/cech reprezentacyjnych dla danych typów urody.
Studium przypadku 1

Problem z rozróżnieniem podtypu, gdy zrobiliśmy już klasyfikację czterostopniową.
Weźmy na tapet lata, wszystkie są jasne, chłodne, harmonijne ale każde w różnym stopniu, dla każdego inna z tych cech jest priorytetem. W sytuacji gdy jesteś na etapie analizy dwunastostoponiowej, ustalasz szczegółowo podtyp musisz biegle wskazywać co łączy te urody, a co je dzieli. Dlaczego? Warto wskazać konkretne kolory, które są dobre i typowe dla lata harmonijnego, a jednocześnie fatalne dla chłodnego i/lub jasnego, dobre dla jasnego a złe dla reszty, super dla chłodnego i niekorzystne dla reszty- mimo iż jest to wciąż LATO.

Moja piękna i zdolna kursantka, Natalia Klimecka w przykładowych kolażach reprezentacji szczegółowych typów letnich. Pierwszy kolaż jest najlepszy dla lata chłodnego, dla reszty będzie zbyt kontrastowy, lata jasnego także zbyt ciemny. Drugi jest najlepszą reprezentacją dla lata harmonijnego z ciepłym podtypem – lata z podtypem jesieni. To zestawienie nie nada się kompletnie dla dwóch pozostałych. Trzeci reprezentuje urodę najjaśniejszą, lato z podtypem wiosny. Dla wcześniejszych podtypów jest przede wszystkim zbyt jasny.
Które zestawienie najlepiej pasuje i odzwierciedla kolorystycznie urodę Natalii?
Studium przypadku 2
Masz od początku do czynienia z urodą o wyraźnym priorytecie, ale na masz pewności w którą stronę ten typ pójdzie, a może będzie typem łączonym? Weźmy urodę bez wątpliwości harmoniijną. Jeśli jesteś nawet początkującym kolorystą, zapewne wiesz że najbardziej zgaszone typy kolorystyczne to lato z podtypem jesieni i jesień z podtypem lata. Te dwie urody mają trochę kolorów wspólnych ale także znaczne różnice.

Te drugie musisz wykorzystać, aby sprawdzić czy kolorystyka pójdzie w chłodniejsze, jaśniejsze lato, cieplejszą, ciemniejszą jesień, czy zarekomendujesz obie palety. Jeśli pasują cieplejsze, ciemniejsze kolory idziemy w stronę jesieni, chłodniejsze, jaśniejsze w stronę lata. Oczywiście w takim przypadku warto je odseparować w formie grafiki, kart pantone, chust do analizy kolorystycznej.
Wynik analizy kolorystycznej z tego kolażu zobaczysz na filmie YT, podczas którego przeprowadzam diagnozę kolorystyczną na tej modelce KLIKNIJ ZOBACZYĆ.
CHCESZ WIĘCEJ I PRAGNIESZ DOGŁĘBNIE ZBADAĆ TEMAT? PAMIĘTAJ, TO CO UDOSTĘPNIAM TUTAJ JEST JEDYNIE UŁAMKIEM TEGO CO OTRZYMUJESZ NA KURSACH I SZKOLENIACH.
NIE ZWLEKAJ I ZACZNIJ JUŻ UCZYĆ SIĘ I ZARABIAĆ NA PIĘKNEJ PASJI ZWIĄZANEJ Z URODĄ I KOLOREM!
Chcesz być profesjonalnym kolorystą, natychmiast rozpocząć naukę, pewnie posługiwać się narzędziami, rozpoznawać typy kolorystyczne? Zapraszam na Platformę Edukacyjną Online Mistrz Koloru (kliknij).
Chcesz więcej i prócz edukacji on-line potrzebujesz szkolenia stacjonarnego z praktyką na modelkach, narzędzi kolorysty i możliwości konsultacji poszkoleniowych? Koniecznie skorzystaj z Pakietu Master (kliknij)