Idealny Sweter

 

Czy gruby, znaczy ciepły?

 

Niekoniecznie. To czy sweter nas ogrzeje zależy głównie od włókna, z którego został wykonany oraz jego gęstości.

Jeśli czytałaś wpis odnośnie tkanin, wiesz o bezkonkurencyjnej przewadze wełny, we właściwościach grzewczych (po niej jest bawełna). Mając styczność z klientkami, widzę wciąż przekonanie ,, coś z wełny musi być strukturalnie bardzo grube”. Nieprawda. Poniżej sweterek marki H&M (dział premium), który jest z czystej wełny owczej, drugi z kaszmiru.

Źródło fot:H&M

Prócz właściwości grzewczych, rewelacyjnie wchłania wilgoć, co również jest szalenie istotne (czapka!), jeśli mówimy o komforcie i higienie. Wełna dodatkowo się nie gniecie.

Wada to skłonność do filcowania i konieczność dbania o tkaninę. Wiesz już pewnie że nie wyrzucisz ot tak, wełnianego swetra do pralki na 60 stopni;)

 

 

Jaki skład swetra jest najlepszy?

Jeśli szukasz swetra długiego, który jesienną porą zastąpi płaszcz, postaw na samą mieszankę wełen, sto procent jeden rodzaj,  maks 10% syntetyku w składzie. Unikaj swetrów o luźnym splocie, bo im większe oczka, tym więcej ciepła ucieka. Postaw na kolor, który będzie pasował do wszystkiego, co masz na jesienno-zimową porę.

Jeśli szukasz ciepłego swetra wkładanego, też bądź wymagająca. Minimum 70% wełny, ale też nie w każdym przypadku. Ja mam taki skład w swetrze, który ma 70% wełny z królika angielskiego (wyjątkowo grzeje), reszta syntetyk. Jest oczywiście bardzo ciepły i wygląda fenomenalnie, a angora potrzebuje włókna elastycznego, bo sama kompletnie nie posiada właściwości ciągliwych i bardzo łatwo się filcuje.
Swetry z domieszką bawełny i wiskozy, są ok. Trzeba mieć na uwadze, że kardigan 85%wiskoza nie będzie nas grzać, bo ta ma właściwości bardziej chłodzące. Jeśli już odzież grzewczą masz(w tym super płaszcz),a chcesz po prostu elegancko wyglądać, mieć komfort noszenia, niekoniecznie jesteś zmarzluchem – ok.

 

 

Krój

Pełne sylwetki, duże biusty, figury T, H, O, unikają jak ognia krótkich, puchatych swetrów z okrągłym (podkoszulkowym) dekoltem. To najpopularniejszy krój, jaki spotkasz, ale nikt nie mówił że będzie łatwo:) Pewnie już zauważyłaś, powiązanie – tym bardziej potrzebujemy swetra z wełny.
Sylwetki z wąską talią, wybierają kardigany przewiązywane w pasie, te z wąskimi biodrami, raczej w biodrach. Figury ze słabo zaznaczonym wcięciem, mogą przewiązywać się w pasie, gdy sweter jest szeroki na dole i po związaniu robi się krój A. U sylwetki O bardzo dobrze się sprawdza prosty, niezapinany, długi sweter.
Golfy i półgolfy są ok, tylko dla szczupłych, wąskich ramion i małych biustów. Jak bardzo lubisz na zewnątrz mieć opatuloną szyję, warto kupić wełniany szal/ komin na zimę.

 

 

Jakie wełny najczęściej spotkasz i które polecam

Moher(koza angorska), wełna owcza, angora(królik angorskiej), kaszmir (koza kaszmirska)

 

Ile swetrów potrzebujesz?

 

Moim zdaniem, przy wysokiej jakości i odpowiednim kolorze trzy, w tym jeden długi, absolutnie wystarczą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.