Co to za materiał?

Włókno, czyli podstawa od której zależy, czy nasza odzież spełnia swoją rolę. Pisząc ten wpis, mam świadomość, iż jest to temat rzeka, a zależy mi abyś otrzymała jak najwięcej przystępnych informacji, które wprowadzisz do komponowania swojej garderoby idealnej. Najlepiej już dziś:)

ZACZYNAMY:
Podstawowy podział tkanin:
1. Naturalne.
2. Sztuczne.
3. Syntetyczne.

Tkaniny naturalne

…cieszą się największym uznaniem, ze względu na wysoką jakość i komfort noszenia. Poniżej przedstawiam najpopularniejsze rodzaje, tkanin naturalnych:

 • Bawełna
 • Len
 • Wełna
 • Jedwab

Bawełna i len to tkaniny naturalne, pochodzenia roślinnego. Bawełna ma bardzo duże właściwości higroskopijne, dlatego między innymi, jest wykorzystywana do produkcji płatków kosmetycznych. Zaletą jest komfort noszenia (jest przyjemna w dotyku), ma najlepsze po wełnie właściwości termoizolacyjne, przepuszcza powietrze.
Len jest rewelacyjnym surowcem odzieżowym, zwłaszcza w okresie letnim. Ma tendencję do sporego gniecenia, ale ogromną przewiewność i wchłanianie wody są górą. Do tego nie elektryzuje się i jest bardzo higieniczny.
Wełna jak każdy z wymienionych surowców, dzieli się jeszcze na kolejne, że względu na źródło pozyskania. Najpopularniejsze rodzaje wełny: wełna owcza, alpaka(alpaka), kaszmir(koza kaszmirski), angora(wełna z królika angorskiego,), moher(wełna z kóz angorskich). Wełna jest królową, jeśli chodzi o właściwości grzewcze i termoizolacyjne. Sweter wełniany oraz płaszcz są absolutnym must have garderoby zimowej. Osobiściei jestem też fanką wełnianych garniturów – zapewniają komfort, nawet jeśli są cienkie. Wełna nie gniecie się, trudno się brudzi, nie jest łatwopalna.

Jedwab, podobnie jak wełna, jest włóknem naturalnym pochodzenia zwierzęcego. Naturalny J. jest pozyskiwany z kokonu jedwabnika dębowego i morwowego. Jedwab jest gładki, śliski, wyjątkowo miękko się układa, jest bardzo przyjemny w dotyku i lekki.

Włókna sztuczne

…czyli to co najczęściej jest mylone z syntetykiem.
Są to wyroby produkowane ze środków naturalnych, ale poddawane chemicznej obróbce.
WS są bardzo popularne, i często z powodzeniem zastępują włókna naturalne:

 • Wiskoza
 • Acetat
 • Modal
 • Lyocell

Ogólnie są to włókna, które nie są atakowane przez mole, bakterie i grzyby, mają dobrą higroskopijność, są przewiewne i ekologiczne i…. ekonomiczne. Coraz częściej (na szczęście), na metkach w sieciowkach zastępują syntetyki, bo ich produkcja jest znacznie tańsza, niż tkanin naturalnych, zaś jakość lepsza od syntetyków. I tak wiskoza, jest najpopularniejszym włóknem sztucznym, nazywanym również sztucznym jedwabiem. Bardzo przyjemna w dotyku, właściwości ma raczej bawełny. Tu znowu możemy rozszerzyć temat, bo wiskoza ma swoje odmiany, np. rayon, ale póki co to sobie darujemy:)

Acetat to bardzo dobry surowiec na podszewki, modal cechuje świetna higroskopijność i spora wytrzymałość. Lyocell, prawdopodobnie jest włóknem przyszłości, bo wytrzymałością przewyższa wyroby bawełniane, jest higieniczny a jego produkcja bardzo ekologiczna.

 

Włókna syntetyczne

Owiane bardzo złą sławą, co poniekąd popieram ale mimo to są potrzebne. Włókna syntetyczne to te, które od początku do końca, powstają za pomocą surowców i procesów chemicznych. Najczęściej wytwarzane są z plastikowych butelek oraz ropy naftowej. Wyznaję zasadę, że odzież nie powinna mieć więcej niż 30% włókna syntetycznego, jeśli jest inaczej uznaję ją za kiepską jakościowo.

Rodzaje:

 • Poliester
 • Elstan czyli Spandex i Lycra
 • Poliamid czyli Nylon

Poliester jest ok, pod warunkiem że jest minimalnym dodatkiem w składzie, lub w roli głównej występuje z innym surowcem – ale tylko w przypadku odzieży sportowej.
Ma swoje zalety, i masowo są wyrabiane z niego tkaniny ,,, udające” np. jedwab lub zamsz. Niestety apaszka poliestrowa nigdy nie będzie taka w dotyku, co jedwabna i  wyglądać może tanio i przaśnie. Zamiast miękko się układać i być gwiazdą całej kreacji, zacznie odstawać na wszystkie strony i elektryzować się. Unikamy 100% poliestru, również na podszewkach. Syntetyki nie są z reguły przewiewne.
Elstan, czyli to co zamiennie nazywamy Spandexem lub Lycra.
Prawie zawsze występuje w roli dodatku. Rozciąga się nawet do 500%, i wraca na swoje miejsce. Jest syntetykiem, który się nie elektryzuje. W mieszankach, spełnienia swoją rolę, ponieważ zapobiega odkształcaniu tkanin i zwiększa ich wytrzymałość.
Poliamid, czyli Nylon
Pierwszy syntetyk, wykorzystywany głównie do produkcji strojów kąpielowych, odzieży sportowej. Bardzo rozciągliwy. W bieliźnie występuje jako mikrofibra, która ma doskonałe właściwości, gdyż jest cienka, miękka i lekka. Świetnie sprawdza się w odzieży sportowej, zwłaszcza że producenci prześcigają się w projektowaniu nowoczesnych włókien poliamidowych, które mają funkcje wręcz z kosmosu:) Za tym że to dobry surowiec, na odzież sportową, przemawia fakt, iż jest odporny na bakterie i grzyby.

 

Jeśli chcesz ściągę, tzw. Must Have włókienniczych na daną porę roku, koniecznie zostaw pod wpisem adres e-mail:)

 

One thought on “Co to za materiał?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.